Domowa uprawa pomidorów – jak zacząć?

30 mar

IMG_6271

Uprawę balkonowych pomidorów zaczęłam trzy lata temu i mimo kotów polujących na młode siewki i ataków mszyc i mączlika – dają radę. Jak zacząć? Może być od zakupu nasion. Do uprawy na balkonie najlepiej nadają się odmiany karłowe, na przykład ‘Balkoni Red’ lub ‘Ola Polka’ o żółtych owocach. Karłowe pomidory dobrze rosną w pojemnikach i nie trzeba ich palikować, jak odmian wysokich, a na balkonach lubi wiać.

Kiedy już kupimy nasiona, trzeba je wysiać. Odpowiedni termin to okres od końca lutego do początku kwietnia. Nasiona wysiewamy w mieszkaniu do doniczek, wybór jest wielki – ja zwykle siałam pomidory w doniczki torfowe, które wsadza się potem do ziemi razem z rośliną. Od tego roku przestawiłam się na rolki z papieru toaletowego. Można też użyć wytłoczek do jajek albo po prostu wysiać pomidory do większej doniczki/skrzynki i rozsadzić, kiedy wypuszczą pierwsze liście.

DSC00219

IMG_6305

Jak siać? Doniczkę/rolkę napełniamy ziemią, lekko ugniatamy (nie na kamień, ale ziemia musi być dość zwarta, żeby po podlaniu nie spłukać wszystkiego w dół), robimy dołek palcem, wkładamy tam ziarenko pomidora i przysypujemy ziemią. Nasiona pomidorów sieje się ok. 1 cm pod powierzchnią ziemi (generalna zasada jest taka, że im większe nasiona, tym głębiej się je umieszcza). Jeśli mamy małe doniczki/rolki, starcza jedno nasiono na jedną doniczkę (chyba że obawiamy się, że nie wykiełkują, jednak jeśli wykiełkują dwa, trzeba je będzie rozsadzić/wyrwać jedną siewkę). Podlewamy nie za dużo, nie za mało – tak, żeby ziemia była cały czas wilgotna, ale żeby na podstawce nie stała woda. Doniczki stawiamy na jasnym parapecie – rośliny nadmiernie „wyciągną się” przy braku odpowiedniej ilości światła słonecznego.

Pomidory są ciepłolubne i wrażliwe na przymrozki, należy je zatem wysadzać do gruntu/wystawiać na balkon w drugiej połowie maja, po słynnych „Zimnych Ogrodnikach”, zwanych też „Zimną Zośką”. Możemy też wynieść donice z pomidorami na balkon już w kwietniu, jeśli temperatura jest dodatnia, ja zwykle wystawiam doniczki jak jest ciepło i chowam na noc, kiedy zapowiadają przymrozki. Jeśli spóźnimy się z wiosennym siewem, rozsadę (czyli sadzonki) pomidorów można kupić w maju na targowiskach i w sklepach ogrodniczych (w Warszawie – na przykład na Wolumenie lub w PNOSie przy al. Krakowskiej)

DSC00646

DSC00521

Pomidory odmiany ‚Balkoni Red’

DSC01882

Jeśli mszyce zaatakują nasze pomidorki, możemy pryskać je wywarem z czosnku (śmierdzi okrutnie, ale działa), gnojówką z pokrzywy (również okrutnie śmierdzi) albo kupić w sklepie ogrodniczym środek ekologiczny, który zlikwiduje szkodniki, a przy tym nie będziemy musieli się obawiać o nasze bezpieczeństwo i zdrowie przy spożywaniu pomidorków. Przepisy na naturalne specyfiki odstraszające owady można znaleźć w internecie :-)

About these ads

Odpowiedzi: 7 to “Domowa uprawa pomidorów – jak zacząć?”

 1. Ewa G Kwiecień 2, 2013 at 6:03 am #

  Ja też zaczęłam eksperyment parapetowy. Zawsze przyprawia mnie to o ból głowy. Zapraszam na relację http://wirtualnyogrod.blogspot.com/2013/03/zielony-kacik-badawczy-siew-nasion-na.html

 2. proand Luty 7, 2014 at 8:10 am #

  bardzo dobra instrukcja,zastosuję się do niej

 3. ags Luty 24, 2014 at 8:55 am #

  ja tez mam zamiar rozpoczac przygode z pomidorkami, bo je UWIELBIAM…martwie sie tylko jednym….wysuszylam juz moja lawende, oregano jeszcze daje rade ale ciezko mu idzie a ja tu o pomidorkach mysle.Mieszkam na poludniu Europy a moj balkon jest na poludniowa strone i latem jest tu nie do wytrzymania…czy to nie zaszkodzi pomidorkom?

 4. nicko Marzec 3, 2014 at 6:02 pm #

  Masz może jeszcze nasiona pomidora micro-tom?

 5. Kulinarna Mania Maj 4, 2014 at 7:12 pm #

  jeśli teraz zasieję pomidorki to jeszcze coś z tego będzie? Spóźniłam się :(

  • Iga Kołodziej Maj 5, 2014 at 12:33 pm #

   na sianie jest trochę późno, minie trochę czasu, zanim pomidory zaczną owocować, ale za to na targach i w niektórych sklepach ogrodniczych można teraz kupić sadzonki pomidorów, także na pomidory na balkonie jeszcze nie jest za późno

Dodaj komentarz

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Obserwuj

Otrzymuj każdy nowy wpis na swoją skrzynkę e-mail.

%d bloggers like this: