Domowa uprawa pomidorów – jak zacząć?

IMG_6271

Uprawę balkonowych pomidorów zaczęłam trzy lata temu i mimo kotów polujących na młode siewki i ataków mszyc i mączlika – dają radę. Jak zacząć? Może być od zakupu nasion. Do uprawy na balkonie najlepiej nadają się odmiany karłowe, na przykład ‘Balkoni Red’ lub ‘Ola Polka’ o żółtych owocach. Karłowe pomidory dobrze rosną w pojemnikach i nie trzeba ich palikować, jak odmian wysokich, a na balkonach lubi wiać.

Kiedy już kupimy nasiona, trzeba je wysiać. Odpowiedni termin to okres od końca lutego do początku kwietnia. Nasiona wysiewamy w mieszkaniu do doniczek, wybór jest wielki – ja zwykle siałam pomidory w doniczki torfowe, które wsadza się potem do ziemi razem z rośliną. Od tego roku przestawiłam się na rolki z papieru toaletowego. Można też użyć wytłoczek do jajek albo po prostu wysiać pomidory do większej doniczki/skrzynki i rozsadzić, kiedy wypuszczą pierwsze liście.

DSC00219

IMG_6305

Jak siać? Doniczkę/rolkę napełniamy ziemią, lekko ugniatamy (nie na kamień, ale ziemia musi być dość zwarta, żeby po podlaniu nie spłukać wszystkiego w dół), robimy dołek palcem, wkładamy tam ziarenko pomidora i przysypujemy ziemią. Nasiona pomidorów sieje się ok. 1 cm pod powierzchnią ziemi (generalna zasada jest taka, że im większe nasiona, tym głębiej się je umieszcza). Jeśli mamy małe doniczki/rolki, starcza jedno nasiono na jedną doniczkę (chyba że obawiamy się, że nie wykiełkują, jednak jeśli wykiełkują dwa, trzeba je będzie rozsadzić/wyrwać jedną siewkę). Podlewamy nie za dużo, nie za mało – tak, żeby ziemia była cały czas wilgotna, ale żeby na podstawce nie stała woda. Doniczki stawiamy na jasnym parapecie – rośliny nadmiernie „wyciągną się” przy braku odpowiedniej ilości światła słonecznego.

Pomidory są ciepłolubne i wrażliwe na przymrozki, należy je zatem wysadzać do gruntu/wystawiać na balkon w drugiej połowie maja, po słynnych „Zimnych Ogrodnikach”, zwanych też „Zimną Zośką”. Możemy też wynieść donice z pomidorami na balkon już w kwietniu, jeśli temperatura jest dodatnia, ja zwykle wystawiam doniczki jak jest ciepło i chowam na noc, kiedy zapowiadają przymrozki. Jeśli spóźnimy się z wiosennym siewem, rozsadę (czyli sadzonki) pomidorów można kupić w maju na targowiskach i w sklepach ogrodniczych (w Warszawie – na przykład na Wolumenie lub w PNOSie przy al. Krakowskiej)

DSC00646

DSC00521

Pomidory odmiany ‚Balkoni Red’

DSC01882

Jeśli mszyce zaatakują nasze pomidorki, możemy pryskać je wywarem z czosnku (śmierdzi okrutnie, ale działa), gnojówką z pokrzywy (również okrutnie śmierdzi) albo kupić w sklepie ogrodniczym środek ekologiczny, który zlikwiduje szkodniki, a przy tym nie będziemy musieli się obawiać o nasze bezpieczeństwo i zdrowie przy spożywaniu pomidorków. Przepisy na naturalne specyfiki odstraszające owady można znaleźć w internecie :-)

Reklamy

9 Comments

  1. ja tez mam zamiar rozpoczac przygode z pomidorkami, bo je UWIELBIAM…martwie sie tylko jednym….wysuszylam juz moja lawende, oregano jeszcze daje rade ale ciezko mu idzie a ja tu o pomidorkach mysle.Mieszkam na poludniu Europy a moj balkon jest na poludniowa strone i latem jest tu nie do wytrzymania…czy to nie zaszkodzi pomidorkom?

    1. na sianie jest trochę późno, minie trochę czasu, zanim pomidory zaczną owocować, ale za to na targach i w niektórych sklepach ogrodniczych można teraz kupić sadzonki pomidorów, także na pomidory na balkonie jeszcze nie jest za późno

  2. Witam, mam pytanie: kiedy przesadzić sadzonkę z małej doniczki, w której wykiełkowała, do dużej? Pomidory chcę uprawiać w donicach na tarasie, bo gleba u mnie w ogrodzie kiepska. Nasionka wysiałam ok. 15.03. Większość wykiełkowala po około tygodniu. Czy juz zacząć podlewać je wodą z nawozem, czy dopiero po przesadzeniu do dużych donic. I jeszcze jedno pytanie: jak duże powinny być donice – wysokość, średnica. Wysiałam odmiany normalnie pienne.
    Z gory dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!

    1. Można przesadzać, jak będą mieć pierwsze właściwe liście (najpierw wypuszczają liścienie), a mogą też trochę poczekać, jeśli doniczka w której były siane jest wystarczających rozmiarów, a w mieszkaniu nie ma miejsca. Ja przesadzam dwa razy, bo mam sporo sadzonek w mieszkaniu. Rozmiar docelowej doniczki w przypadku piennych pomidorów powinien być większy niż karłowych, chociaż u mnie rosną w donicach ok. 30 cm średnicy i mają się dobrze. Można już nawozić.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s