Jakie warzywa i zioła możemy uprawiać na balkonie?

IMG_1779

Zdjęcie pochodzi z wystawy Chelsea Flower Show 2012

Do uprawy warzyw nie potrzebujemy wcale ogrodu ani wielkich przestrzeni. Budującym (i ekstremalnym) przykładem jest londyńczyk Mark Ridsdill Smith, który w 2010 roku na parapetach i balkonie o powierzchni ok. 4 metrów kwadratowych wyhodował przeszło 83 kilogramy warzyw i ziół. Jeśli nie chcemy aż tak poświęcać się pielęgnacji naszego balkonu (na podlanie mojego wcale nie tak bardzo obwieszonego roślinami balkonu potrafię w gorących miesiącach zużyć dziennie trzy wiadra wody), możemy zacząć od chociażby jednej doniczki.

Jakie warzywa nadają się do uprawy w pojemnikach? Możliwości jest mnóstwo. Z tego, co przychodzi mi do głowy: pomidory (na małe balkony najlepsze są odmiany karłowe, więcej o pomidorach pisałam w tym poście), rzodkiewka, sałata, rukola, cukinia (wymaga dużych pojemników i dużo wody, o cukinii jeszcze napiszę), fasola, fasolka szparagowa (są specjalne odmiany do uprawy w pojemnikach, np. ‚Mascotte’), szpinak, szczaw, buraki (kto jest mało cierpliwy, może zjeść już młode buraki, czyli botwinę), buraki liściowe, kalarepa, cebula (najlepiej nie kupować nasion, a posadzić dymkę, czyli młode cebulki, można je kupić w sklepach ogrodniczych, a nawet w marketach), szczypior, ogórki, koper, pietruszka, marchew, rabarbar, kalarepa, rukiew wodna, jarmuż, pak choi, mizuna, a nawet topinambur (na dużych balkonach i w dużych pojemnikach, bo wyrasta ogromny).

Jeśli chodzi o zioła, to na przykład: oregano, mięta, bazylia, tymianek, lawenda, szałwia, kolendra, rozmaryn, melisa, majeranek, lubczyk, ogórecznik. Sadzonki ziół można w sezonie kupić w sklepach ogrodniczych, powinny one być bardziej zahartowane, niż intensywnie zielone rośliny sprzedawane w marketach, przeznaczone raczej do natychmiastowego spożycia. Niektóre z „marketowych” ziół, takie jak np. mięta czy rozmaryn, powinny pożyć dłużej, pod warunkiem że przesadzi się je do większych doniczek (w tych ze sklepu bardzo szybko przesychają).

Na koniec – last but not least – nie zapominajmy też o poziomkach i truskawkach. Można kupić odmiany truskawek owocujące aż do mrozów (w zeszłym roku w listopadzie, przygotowując taras do zimy, znalazłam jeszcze owoce na krzaczkach truskawek, uprawianych w donicach – i wcale nie jest to primaaprilisowy żart).

Reklamy

5 Comments

    1. Jeśli chodzi o znajomość odmian, to zatrzymałam się raczej na czasach świetności truskawki ‚Senga Sengana’ (która nie powtarza owocowania), ale z tego co pamiętam, to odmiany długo owocujące to np. ‚Selva’ czy ‚Flamenco’. Zazwyczaj w sklepach ogrodniczych spotykam te truskawki i zawsze podkreślają to, że są to odmiany owocujące cały sezon – wiadomo, marketing :) sadzonki tych odmian zwykle są droższe, ale jeśli nie mamy zagospodarowania całej plantacji, a balkon, to myślę, że warto. Może nie zawsze owocują do listopada, ale w zeszłym roku sama widziałam taki egzemplarz na własne oczy :-)

  1. Jak uprawiać rzodkiewkę na balkonie, nie ma szans żeby zawiązał się korzeń w doniczce, próbowałam nie tylko ja i rosną same liście…udało się to komuś?

    1. Może chodzi o nadmiar azotu w podłożu? Ziemia do roślin doniczkowych, sprzedawana w sklepach, często jest wzbogacana składnikami mineralnymi, może ma za dużo azotu dla rzodkiewki. Ważny jest też termin wysiewu konkretnych odmian.

    2. W zeszłym roku udało mi się uzyskać zgrubienie (właściwe dla odmiany) u jednej rzodkiewki (na 4 wysiane). Była to pierwsza próba, w tym roku też wysiewam. Zastanawiam się nad zastosowaniem gleby z ogrodu,zamiast sklepowej.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s