Hortensje

IMG_9876

Ogród wygląda już dość jesiennie. Przez suszę trawa zbrązowiała, a rośliny powoli zaczynają przekwitać i się przebarwiać. Dzięki łagodnej zimie w tym roku hortensje ogrodowe nie przemarzły i mają zaskakująco dużo kwiatów. Wolę hortensje bukietowe – mają bardziej swobodny pokrój i są odporne na mróz. W ogrodzie mamy niezły miks – oprócz hortensji kupionych w sklepach ogrodniczych czy u szkółkarzy jest na przykład hortensja, którą kupiłam kilka lat temu w środku zimy w Tesco – ktoś zostawił ją na dziale spożywczym, więc zrobiło mi się jej szkoda i postanowiłam ją uwolnić ;) Hortensja bukietowa ‚Limelight’ była z kolei kupiona u pani, która zyski ze sprzedaży roślin przeznaczała na ratowanie bezdomnych kotów. Cały ogród jest taki  – krzewy wyhodowane z sadzonek, roślinne prezenty, duży dąb, który sama wyhodowałam z żołędzia, zasadzonego kiedy miałam kilka lat.

Polecam hortensje do ogrodu, zwłaszcza bukietowe (Hydrangea paniculata) – są dość niekłopotliwe, często pięknie przebarwiają się na jesień, a kiedy spadnie śnieg, zasuszone kwiaty zostają na roślinie.

IMG_9870

Na zdjęciu powyżej hortensja bukietowa ‚Silver Dollar’

IMG_9874

Na zdjęciu powyżej hortensja bukietowa ‚Limelight’

IMG_9873

IMG_9920

IMG_9925

IMG_9871

Reklamy

3 Comments

    1. Nie, nie przycinam po kwitnieniu. Tnę na wiosnę – zanim wypuści liście, obcinam przekwitłe kwiatostany lub ich resztki, czasem tnę trochę mocniej, żeby odmłodzić krzewy. Hortensje ogrodowe tnie się inaczej, bo kwitną na ubiegłorocznych pędach i można niechcący pozbawić je pąków kwiatowych, ale hortensje bukietowe kwitną na tegorocznych pędach.

      1. Dziękuję. Co do hortensji ogrodowych, to mój jedyny krzew przemarza co zimę, mimo szczelnej opatuliny i opsypania korzeni grubszą warstwą kory. Straciłam już do niego cierpliwość. Ale za to hortensje bukietowe dają z siebie 110 % ;)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s