Bonnington Square Pleasure Garden

Przy oszczędnym dawkowaniu zdjęć przywiezionych z Londynu wystarczy mi chyba do wiosny. Dziś chciałam pokazać jeden ze społecznych ogrodów, które powstały w Londynie w miejscach zniszczonych podczas II wojny światowej. Bonnington Square Pleasure Garden znajduje się w dzielnicy Vauxhall, nawiązując nazwą do Vauxhall Pleasure Gardens – publicznych ogrodów otwartych w XVII wieku, przez 200 lat służących londyńczykom za  popularne miejsce rozrywki, odpoczynku i… schadzek ;)

Ogród powstał w latach 90 ubiegłego wieku, w miejscu budynków zniszczonych przez bombę. Mieszkańcy Bonnington Square, zaniepokojeni planami zabudowy pustego placu, założyli stowarzyszenie, zdobyli fundusze i wynegocjowali z miastem przeznaczenie pustej działki na ogród. Został on zaprojektowany przez okolicznych mieszkańców, w tym nowozelandzkiego architekta, Jamesa Frazera. Prace konstrukcyjne rozpoczęły się w 1994 roku. W ogrodzie umieszczono ogromne stalowe koło, zabrane z likwidowanej kopalni marmuru. Mieszkańcy organizowali doroczny targ, zbierając fundusze na zakup nowych roślin i wspólnie pracowali przy pielęgnacji ogrodu.

IMG_7332

IMG_7328

IMG_8259

IMG_7335

IMG_7333

IMG_8257

IMG_7331

IMG_7330

IMG_8260

Obecnie przy Bonnington Square znajdują się dwa społeczne ogrody – Pleasure Garden i Harleyford Road Community Garden, na całej uliczce zaś każdy wolny skrawek przestrzeni obsadzony jest roślinami. Jeśli będziecie w Londynie, polecam wizytę na Bonnington Square. Przy okazji można wpaść na kawę czy obiad do Italo lub Bonnington Cafe, prowadzonej na zasadzie wegetariańskiej kooperatywy.

IMG_7324

IMG_7336

IMG_8265

IMG_7323

IMG_2206

IMG_8270

IMG_2132

Reklamy

1 Comment

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s