Baumhaus an der Mauer, Berlin

Sezon na warsztaty i działania ogrodowe nieco się wyciszył, zajmuje mnie praca przy komputerze. Obiecuję wpisy o zimowym miejskim ogrodnictwie, wspomnienia z lata, zdjęcia z berlińskiego Prinzessinengarten, do którego udało mi się dotrzeć. Póki co tu i teraz – krótka historia „domku na drzewie na murze” opowiedziana mi przez Maję, skarbnicę wiadomości o Kreuzbergu, rzecz o guerrilla gardening na poważnie.

800px-Baumhaus_Berlin_Kreuzberg-P1170257

Osman Kalin, turecki emigrant mieszkający na Kreuzbergu, dzielnicy należącej w latach osiemdziesiątych XX wieku do Berlina Zachodniego, postanowił zająć trójkąt „ziemi niczyjej” przy ulicy Bethaniendamm, przylegający bezpośrednio do Muru Berlińskiego. Na kawałku nielegalnie zajętej ziemi uprawiał warzywa, a ze znalezionych materiałów wybudował domek. Władze Berlina Wschodniego nie były przychylne, ale teren nie znajdował się pod ich jurysdykcją. Strażnicy ze wschodniej strony odwiedzili gospodarza i po (podobno burzliwej) wymianie zdań zabronili budowania wyższych kondygnacji. Po upadku Muru, zjednoczeniu Niemiec i łataniu podzielonego przez wiele lat miasta władze Berlina chciały przeprowadzić drogę przez działkę zajmowaną przez Osmana Kalina, ten jednak stanowczo odmówił wyprowadzki. Wsparli go mieszkańcy Kreuzberga i – o czym warto wspomnieć – proboszcz sąsiadującego z działką ewangelickiego kościoła. W końcu miasto zgodziło się, aby „domek na drzewie” został. Jego budowniczy dalej w nim mieszka, a miejsce stało się lokalną atrakcją turystyczną.

W materiale wideo można zobaczyć archiwalne nagrania z zakładania ogrodu, współczesny wygląd działki i wnętrza domu.

Zdjęcie wykorzystane w poście jest na licencji Creative Commons i pochodzi z Wikipedii. Informacje uzupełniałam na stronie EdinburghBerlin oraz Frankfurter Allgemeine Zeitung. Ewentualne nieścisłości mogą wynikać z mojej słabej znajomości niemieckiego :)

Okolicę można też wirtualnie zwiedzić za pomocą Google Street View.

 

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s