Kot kontra balkon

201105101682

Zanim dojdziemy do stanu pełnej harmonii – jak na powyższym zdjęciu, częściej bywa niestety tak:

IMG_6322

Na zdjęciu młody szpinak wyżarty przez kota Grubsona.

Jak ochronić nasze parapetowe i balkonowe uprawy przez kotem, który lubi zieleninę obgryźć albo na niej usiąść? Sama nadal szukam najlepszego sposobu, chociaż moje koty wyrosły już z polowania na rośliny.Póki co najlepiej sprawdza się podsunięcie kotom trawy. Wypuszczone na balkon koty pędzą wtedy prosto do donicy z trawą i obgryzanie kwiatów wcale ich już nie interesuje. Na balkonie mam w donicach kostrzewę (przy okazji ładnie wygląda w kompozycjach z kwiatami) i skrzynkę z perzem z działki, gdzie koty mogą wejść i leżakować. Można też kupić kocimiętkę (można ją dostać w centrach ogrodniczych w dziale z bylinami, przy okazji ładnie wygląda), chociaż nie wszystkie koty reagują na jej zapach, papirus w doniczce, albo wysiać kotom owies (wysiew „trawy dla kota” często kończy się porażką, a na efekt trzeba długo czekać).

Z jedzenia kwiatów na parapetach moje koty już wyrosły, chyba że niechcący podstawi im się szpinak pod nos. Jeśli jednak macie kota, który poluje na wszystko co zielone, można spróbować uprawiać rośliny pod osłonkami. IKEA ma na przykład w ofercie całkiem ładną mini-szklarnię, która wygląda kotoodpornie. Jeśli nie chcecie wydawać pieniędzy, a zależy wam na przykład na osłonięciu rozsady warzyw, która jest przeznaczona do dalszej uprawy na zewnątrz, można spróbować tymczasowo osłaniać rośliny na przykład górną częścią przeciętych butelek PET (butelki pięciolitrowe powinny być stabilniejsze).

Inną kwestią jest ochrona kota. Lista roślin niebezpiecznych dla kotów jest dość długa. Z popularnych gatunków są to na przykład draceny, diffenbachia, a z roślin balkonowych: groszek pachnący, hortensja czy winobluszcz. Listę roślin szkodliwych dla kota można znaleźć na przykład tu.

Opuszczając już tematy roślinne – jeśli macie kota i wypuszczacie go na balkon, pamiętajcie też o zabezpieczeniach. Nawet najspokojniejszy kot potrafi w pogoni za ptakiem wyskoczyć przez balkon. Moje koty wychodzą na balkon na szelkach i smyczy (mieszkam na piątym piętrze, a Grubson ma ciągoty do wyglądania za barierkę). O osiatkowaniu balkonu polecam poczytać na tej stronie.

201105101677

IMG_3363

DSC00374

201105061667

Reklamy

2 Comments

  1. Ok, ale mój oprócz podjadania roślin (WSZELKICH) rozkopuje też ziemię w doniczkach. Nie po to, żeby tam coś zrobić, tylko dlatego, że jest fajnie ją wywalić, porozrzucać, upierniczyć sobie łapki na czarno i wszędzie zostawiać ślady. Nie rusza tylko roślin w wysokich stojakach, bo nie ma się jak zaprzeć, żeby je zdewastować… Chciałabym się na wiosnę zabrać za uprawę warzyw na balkonie i nie wiem jak to zrobić :( Mamy wielki pusty balkon, bo nic żywego i kolorowego nie może się na nim znaleźć…

    1. Mam podobny problem, a do tego moja kotka jest całą biała, więc wszystko ubrudzone – kot, balkon, mieszkanie. Radzę sobie w ten sposób, że wieszam donice na barierce balkonu – na wysokości, do której kot nie może się wspiąć; a także na zewnątrz balkonu, za siatką zabezpieczającą. Na podłodze faktycznie nic postawić nie można, ale to nie znaczy, że wszystko musi ziać pustką.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s